MEEDIA 2018-11-02T06:21:23+00:00

Veerand sajandit tegutsenud metalliettevõte areneb ja kasvab

20. veebruar 2018, Järva Teataja, Anne Põder

Veerandsada aastat tagasi väikse metallitöökojana alustanud AS Jalax on kasvanud suureks ja tegusaks tootmisettevõtteks olles üks Järvamaa suurematest tööandjates ja edukamatest ettevõtetest.

Jalaxi tegevjuht Tanel Press ütles, et Paide linna külje all 1993. aastal 24 ruutmeetrises garaažis alustanud ning kolm aastat hiljem Mündi külla vanadesse asfalt-betoonitehase ruumidesse kolinud ettevõte kasvas juba vähem kui kümne aastaga arvestatavaks metallmööbli- ja -komponentide tootjaks.
«2008. ja 2009. aasta majandusbuumi ajal oli meie käive sama suur kui 2016. aastal. See ei tähenda, et ettevõte oleks kümme aastat paigal tammunud, vaid buumile järgnenud majanduslangus tõmbas ettevõtte arenguhoogu tublisti maha,» lausus ta.
Press nentis, et õnnelik tuleb olla ennekõike selle üle, et ettevõte suutis rasked ajad üle elada ning jäi vaatamata kõigele püsima.
Alates 2014. aastast on Jalax taas kasvutrendil ning iga aastaga oma käibenumbrid kasvanud. «2017. aasta käive oli 9,2 miljonit eurot ning käive kasvas aastaga 23 protsenti,» rõõmustas Press heade majandustulemuste üle.
*Areng ja edu vajavad pidevat rahasüsti
Tänu edule on ettevõte investeerinud viimasel kahel aastal ning sel ja järgmisel aastalgi hoonetesse, seadmetesse, infosüsteemidesse ja töölistesse ning seda igal aastal suurusjärgus umbes miljon eurot. «Viimane suurem rahapaigutus oli meil uue PVC plastist laohoone soetamine. Tänu sellele kolime oma lao ümber ning varem laona kasutusel olnud halli laieneb nüüd tootmine,» tutvustas ta.
Selle aasta investeeringutest on kohe-kohe kohale jõudmas CNC pink puurimiseks ning peatselt ka uus ja veelgi töövõimsam painutuspress. «Erinevaid täiendusi seadmete ja tehnoloogia osas on aasta jooksul veelgi tulemas,» nentis Press. See on vajalik, et rahuldada oma klientide vajadusi ning üha suurenevaid ootusi. «Oleme alati arvanud, et tipptasemel tehnoloogia koos kõrgelt kvalifitseeritud spetsialistidega on ettevõtte järjepidevuse ja edu aluseks,» kinnitas ta.Tootmine põhineb metallist torude, lattide ja lehtede töötlemisel erinevateks detailideks. Selleks tuleb toorainet lõigata, painutada, keevitada, puurida, värvida, osad kokku panna, transpordiks komplekteerida ja ladustada. «Suurem osa tööetappe vajab iga detaili tarvis spetsiaalseid rakiseid, mis kõik tuleb samuti tehasel endal välja töötada, valmis teha, kataloogi kanda ning ladustada,» kirjeldas Press metallitootmise eripära.Põhiline tootmisvaldkond ongi Jalaxil 85 protsendi ulatuses metallkomponentide tootmine. Kui tavainimene ehk ei adu, mis asjad need komponendid on, siis lahti seletatult võivad nendeks olla lihtsad lauajalad, voodiraamid, mööbli konstruktsioonid ja muud metallosad, mida erinevate toodete valmistamisel vajatakse.
Komponente toodetakse valdavalt kolmele tootesektorile. Need on mööbel, tervishoiutooted ning pakiautomaadid ja -robotid. «Neist kõige nõudlikum ja kõrgendatud ootustega on tervishoiusektor, kus on toote metallkonstruktsioonid vastupidavus ja kvaliteet üliolulised,» täpsustas Tanel Press. Ta lisas, et tervishoiuettevõtetele metallkomponente toota on omaette privileeg.
*Omatooteid teatakse ja tuntakse üle Eesti
Lisaks metallkomponentide tootmisele tegeleb Jalax 15 protsendi ulatuses ka omatoodete valmistamisega. «Meie omatooted on metallist mööbel, riiulisüsteemid, kapid, pingid ja koolimööbel,» loetles ta. Kõiki neid tooteid võib kohata ka Järvamaa asutustes ja ettevõtetes.«Jalaxi liikuvriiulid on laialt kasutusel muuseumides ja arhiivides, kuid samas sobivad need ka suurepäraselt igasse firmasse, kus peetakse lugu ruumi kokkuhoiust. Koolimööbel on Eestis tuntud ja nõutud, sest on õpilasesõbralik, ergonoomiline ja moodne,» tutvustas Press ettevõtte menukamaid tooteid.
Press nentis, et suurem osa ettevõtte toodangust läheb siiski ekspordiks. 2016. aastal oli Jalaxi ekspordi osakaal 74 protsenti. Mullu see küll vähenes 55 protsendile, kuid selle arvelt suurenes Eesti turu osakaal. «Samas võin kinnitada, et ka Eesti turule müüdud toodetest jõuab 90 protsenti ikkagi eksporditurule,» täpsustas ta.
Eesti suurimate koostööpartneritena nimetas Press kontorimööblit tootvat AS Standardit ning pakiautomaatide ja -robotite müügiga tegelevat Cleveron AS-i.
Välisturgudest läheb kõige enam toodangut Soome, Rootsi, Inglismaale, Taani ja Poola. «Need maad on meie asukohta arvestades transpordi suhtes igati mõistlikud partnermaad,» märkis ta.

Põhjus, miks Jalax on suuresti toodete väljaveole orienteeritud, on eksporditurgude stabiilsus. «Seal pole majanduslikud kõikumised nii tuntavad ning lepingud on enamasti pikaajalised tagades ettevõttele ühtlase arengu,» selgitas Press.
*Kogenud töötajad hoiavad firma arengukursil
Ettevõtte edu üks alustalasid on kahtlemata ka töötajad. Jalaxis on tööl 150 inimest. Selle arvuga on ettevõte kahtlemata maakonnas üks suuremaid tööandjaid, kelle töötajad elavad töökohast umbes 30-40 kilomeetri raadiuses ehk teisisõnu on valdavalt Järvamaa elanikud,« lausus ta.
Pressi ütlust mööda jääb töötajate vanus 18-70 eluaasta vahele. Selline töötajate läbilõige hoiab ettevõttes positiivset tasakaalu, kus staažikamate töötajate kogemused segunevad nooremate töötajate uuendusmeelsusega.
Tema hinnangul on ettevõttel vedanud  ka sellega, et keskastme juhtide, tehnoloogide ja spetsialistide meeskond on valdavalt suurte kogemustega ning aastaid Jalaxis töötanud. »Selline ajutrust hoiab ettevõtet arengukursil ning leiab erinevatele tootmises ettetulevatel olukordadele kiirelt lahendused,« kiitis ta.
Viimaste aastate edu ja tulemuslikkus on saavutatud suures osas töö tõhustamise arvelt. »Kui seni saime hakkama olemasoleva töötajaskonnaga, siis tulevikku vaadates on ettevõttel kavas laieneda sedavõrd, et juurde oleks vaja 12 -15 inimest,« rääkis Press. Nii on ettevõte töösoovijatel avatud ja valmis uusi tulijaid erialaselt välja õpetama.
Kuna tootmisettevõttes vajab toote valmimine erinevates faasides tihedat koostööd, on Pressi sõnul töötajad kaasatud erinevate otsuste tegemisse. »Nii saamegi aeg-ajalt nõupidamistelaua taga kokku, kus töö reaalsed tegijad, näiteks keevitajad, puurijad ja komplekteerijad saavad öelda, kas tehnoloogide ja spetsialistide poolt kokku pandud programmid ja tööpõhimõtted toimivad või vajab mõni asi kohendamist,« tõi ta näite.
Eriliseks teeb aktsiaseltsi Jalax seegi, et ettevõte põhineb kodumaisel kapitalil kuuludes kohalikele ettevõtjatele Jaanus Turbale (juhatuse esimees), Peeter Allikule (juhatuse liige) ja Laur Lubjale. Sealjuures on omanikud olnud aastaid ise ettevõtte juhtimises tegevad. Tänu sellele on ettevõte saanud areneda, sest juhatuse liikmed teavad täpselt mida millekski on vaja ning kuhu on mõistlik teenitud raha paigutada, et tootmise tõhusust veelgi tõsta.
Tanel Press tõdes, et konkurents on metallitööstuses tugev ning rahvusvahelisel turul ellujäämiseks tuleb pidevalt uuendada tehnoloogiat, tõsta kvaliteeti, tootmise tõhusust ja kiirust ning olla töös võimalikult paindlik. Samas on ettevõttele äärmiselt tähtis ka keskkonnasõbralik tootmine, mis tagab firmale probleemidevaba töö ning toob plusspunkte klientide silmis.
Ettevõtte eesmärk on nüüd ja edaspidi tõsta oma klientide kasumlikkust, pakkudes parimat ärilahendust ning olla samal ajal konkurentsivõimeline, paindlik ja usaldusväärne partner. »Soovime pakkuda klientidele 99protsendilist tarnekindlust läbi parima äripakkumise turul ning kindlustada seeläbi ettevõttele jätkusuutlik areng ja kasvamine,” ütles Press.

JALAX AS
on 1993. aastal asutatud Eesti ettevõte. Esialgu oli see vaid väike metallitöökoda. Praegu annab Jalax tööd ligi 150 inimesele.
KONTAKT
Tootmisbaasi, Mündi küla, Paide linn, 72762 Järva maakond
Telefon: +372 383 8400
E-post:  jalax@jalax.ee
KVALITEET